Jak leczyć katar u małego dziecka?
Katar u dziecka – jak leczyć?
Podczas przeziębienia dochodzi do nadmiernej produkcji wydzieliny z błony śluzowej nosa, co powoduje jego zatkanie i dyskomfort. Domowe sposoby na katar u dziecka są najprostsze do zastosowania i warto je wdrożyć już od samego początku dziecięcej infekcji. Podstawowe działania, takie jak leżenie w łóżku i rozgrzewanie organizmu ciepłymi napojami są bardzo wskazane w trakcie leczenia infekcji. Warto jednak pamiętać o tym, że zbyt wysoka temperatura powietrza, może prowadzić do wysuszenia śluzówki, co wpływa na nią niekorzystnie. Dlatego w pomieszczeniu powinno być nieco chłodniej niż zazwyczaj. Zaleca się także, by było ono regularnie wietrzone. Jeżeli infekcji towarzyszą bóle głowy, zwłaszcza w okolicy zatok, ulgę mogą przynieść ciepłe okłady (nie gorące), które powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych w danym obszarze i zwiększenie szybkości przepływu krwi.
Katar u dziecka – co podać?
Naturalne sposoby na katar u dziecka mogą przynieść ulgę podczas choroby, jednak w większości przypadków to skorzystanie z pomocy farmakologicznej pomaga w szybszym powrocie do zdrowia. U około 60 – 90% dzieci przyczyną infekcji są zakażenia wirusowe1 – więc podawanie antybiotyków w takiej sytuacji nie jest skuteczne. Dodatkowo doprowadza do osłabienia organizmu, który cały czas walczy z przeziębieniem. Można natomiast zastosować dostępne w aptece leki na katar dla dzieci, które ułatwiają oddychanie i regenerują uszkodzoną błonę śluzową. Przeważnie dostępne są w formie aerozoli do nosa, np. nasic® kids, dzięki czemu są łatwe w podaniu nawet u najmłodszych. Kojące działanie olejków eterycznych również pomaga w walce z infekcją. Można skorzystać z gotowych plastrów, które przykleja się do ubrania dziecka albo niewielką ilością natrzeć klatkę piersiową przed snem. Dzięki temu zatkany nos nie będzie utrudniał zasypiania, a regeneracja w trakcie snu, zwłaszcza podczas choroby, jest niezwykle ważna. Kolejnym rozwiązaniem mogą być preparaty do płukania zatok, które można znaleźć w aptece. Usuwają one nadmiernie wyprodukowaną wydzielinę i oczyszczają drogi oddechowe z substancji, które dostały się do nich wraz z powietrzem.
Jak zwalczyć katar u dziecka?
Przeziębienie i jego objawy najczęściej utrzymują się przez około tydzień, a największe ich nasilenie można zaobserwować trzeciego dnia2. Warto już od samego początku reagować, tak by nie dopuścić do pełnego rozwoju choroby oraz by nie przerodziła się ona w formę przewlekłą. Jest wiele sposobów na katar u dzieci, zarówno naturalnych, jak i farmaceutycznych. Bardzo często łączy się je ze sobą i to okazuje się skutecznym rozwiązaniem. Podstawą jest systematyczne oczyszczanie nosa z zalegającej wydzieliny, niedopuszczenie do wysuszenia błony śluzowej oraz regularne nawadnianie organizmu, najlepiej ciepłymi napojami. W tym wszystkim nie można zapomnieć o śnie, zwłaszcza jego głębokiej fazie, która jest naturalnym elementem regeneracji organizmu.
Nas.08.2021.02
Powyższy tekst nie stanowi źródła porady medycznej i nie może być traktowany jako zastępstwo dla świadczenia usług medycznych przez lekarza.
1Morawiec-Sztandera A., Zapalenia górnych dróg oddechowych u dzieci – leczenie immunostymulujące, Pediatria Polska, 2012
2Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Leczenie przeziębienia i grypy u dzieci. Lek w Polsce, 2019
Kompendium wiedzy
Kontakt
Healthcare Sp. z o.o.
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
+48 (22) 231 82 87
e-mail: biuro@klosterfrau.pl
Działania niepożądane można zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu M.C.M. Klosterfrau Healthcare Sp. z o.o. pod numerem telefonu: +48 (22) 231 82 87 bądź drogą elektroniczną na adres pv@klosterfrau.pl.
nasic® kids, (0,05 mg + 5,0 mg)/dawkę, aerozol do nosa, roztwór. Jedna dawka aerozolu do nosa (0,1 ml roztworu, co odpowiada 0,10 g) zawiera 0,05 mg ksylometazoliny chlorowodorku (Xylometazolini hydrochloridum) i 5,0 mg deksopantenolu (Dexpanthenolum). Wskazania: Produkt leczniczy nasic® kids jest wskazany w objawowym leczeniu niedrożności przewodów nosowych w przebiegu przeziębienia oraz po przebytej operacji nosa – dla pobudzenia gojenia się błony śluzowej i poprawy drożności nosa. Produkt leczniczy nasic® kids jest wskazany do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na chlorowodorek ksylometazoliny, deksopantenol lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych. Suche zapalenie błony śluzowej nosa, po przezklinowym usunięciu przysadki mózgowej lub innych operacjach przebiegających z odsłonięciem opony twardej. U dzieci w wieku poniżej 2 lat. Produkt leczniczy nasic® kids zawiera chlorek benzalkoniowy dlatego nie powinien być stosowany przez osoby ze stwierdzoną nadwrażliwością na tę substancję konserwującą. Podmiot odpowiedzialny: MCM Klosterfrau Healthcare sp. z o.o.