Ile czasu trwa przeziębienie?
Objawy przeziębienia
Przeziębienie często mylone jest z grypą, która również jest chorobą wirusową, ale wywołuje ją wirus grypy. Za przeziębienie odpowiada ponad 200 różnych wirusów, jednak objawy choroby są dużo lżejsze. Choroba najczęściej występuje wczesną wiosną oraz na przełomie jesieni i zimy, kiedy odporność organizmu jest obniżona2. Główne objawy, po których można poznać przeziębienie, to:
- suchość w nosie i w gardle,
- ból gardła,
- katar z wodnistą, przezroczystą wydzieliną z nosa, która z czasem zmienia kolor na żółtawy bądź zielonkawy,
- kaszel suchy przechodzący w mokry z odkrztuszaniem wydzieliny,
- stan podgorączkowy lub gorączka,
- osłabnie i pogorszenie samopoczucia,
- ból głowy.
Objawy przeziębienia nasilają się i po 3-4 dniach są najsilniejsze, a potem zaczynają ustępować. Najczęściej choroba całkowicie mija po 10-14 dniach. Jeżeli tak się nie dzieje, może to oznaczać, że doszło do zakażenia bakteryjnego. Jednak to, jak długo może trwać przeziębienie, jest zależne od wielu czynników, m.in. kondycji chorego, intensywności objawów, momentu rozpoczęcia leczenia oraz zastosowanych metod.
Przeziębienie – jak się rozwija?
Przeziębienie dzieli się na 3 fazy. Pierwsza – naczyniowa trwa do 4 dni, charakteryzuje się występowaniem gorączki, bólu gardła, może pojawić się chrypka i katar. Faza komórkowa trwa do 7 dni. W tym okresie charakterystyczne jest uczucie rozbicia, zmęczenie, często występuje mokry kaszel, a wydzielina z nosa gęstnieje, występuje upośledzenie zmysłu słuchu, smaku i węchu. Po tym okresie choroba stopniowo ustępuje lub rozwija się faza powikłań, oznaczająca wystąpienie nadkażenia bakteryjnego3.
Jak szybko wyleczyć przeziębienie – popularne sposoby.
Przeziębienie najczęściej nie jest groźne, dlatego nie zawsze potrzebna jest konsultacja z lekarzem. Jeżeli objawy nie są silne, można skupić się na ich łagodzeniu, stosując preparaty dostępne bez recepty . Na gorączkę i ból głowy polecane są środki działające przeciwbólowo i przeciwzapalnie z paracetamolem, ibuprofenem lub naproksenem, ból gardła złagodzą spraye i pastylki do ssania. Na katar, który niemal zawsze towarzyszy przeziębieniu, przydadzą się preparaty, które ułatwiają oddychanie oraz obkurczają błonę śluzową. Na rynku dostępny jest aerozol do nosa nasic®, który przynosi ulgę, odblokowując zatkany nos i regenerując podrażnioną błonę śluzową nosa. Zawiera dwie aktywne substancje, dzięki czemu działa szybko i skutecznie. W nocy ułatwia spokojny sen, w dzień zapewnia komfort w oddychaniu przez nos. Jeżeli przeziębieniu towarzyszy mokry kaszel, można zastosować syropy o działaniu wykrztuśnym lub rozrzedzającym wydzielinę. Zastosowanie leczenia nie tylko łagodzi objawy, ale również pomaga uniknąć powikłań, np. zapalenia zatok czy oskrzeli.
Domowe sposoby na szybkie wyleczenie przeziębienia
Oprócz środków dostępnych w aptekach, leczenie przeziębienia mogą wspomóc metody domowe. Ważne jest, aby w tym czasie ograniczyć aktywność, warto na kilka dni zrezygnować z pracy lub nauki. Istotny jest wypoczynek, lekka dieta i prawidłowe nawodnienie organizmu. Pomieszczenia, w których przebywa chory, powinny być dobrze nawilżone i często wietrzone. Dobre efekty przynoszą inhalacje, nacieranie klatki piersiowej maścią rozgrzewającą, a także picie ziołowych naparów. Polecana jest również herbata z cytryną i miodem, sok malinowy, imbir, kanapki z czosnkiem. To naturalne składniki, które są skarbnicą witamin, a także mają działanie rozgrzewające i napotne.
Nie ma jednego sposobu mówiącego jak się wyleczyć z przeziębienia. Metody należy dobrać do występujących objawów, a w razie gdy zastosowane preparaty nie przynoszą ulgi, należy zasięgnąć porady lekarza.
Nas.08.2021.02
Powyższy tekst nie stanowi źródła porady medycznej i nie może być traktowany jako zastępstwo dla świadczenia usług medycznych przez lekarza.
1Stephen M.D., Smith P.K., Strobel S., Choroby wieku dziecięcego, PZWL, 2010
2Rowińska-Zakrzewska E., Kuś J., Choroby układu oddechowego, PZWL, 2004
3Albrecht P., Radzikowski A., Pediatria po dyplomie, nr 5, 2011, s. 83-92
Kompendium wiedzy
Kontakt
Healthcare Sp. z o.o.
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
+48 (22) 231 82 87
e-mail: biuro@klosterfrau.pl
Działania niepożądane można zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu M.C.M. Klosterfrau Healthcare Sp. z o.o. pod numerem telefonu: +48 (22) 231 82 87 bądź drogą elektroniczną na adres pv@klosterfrau.pl.
nasic® kids, (0,05 mg + 5,0 mg)/dawkę, aerozol do nosa, roztwór. Jedna dawka aerozolu do nosa (0,1 ml roztworu, co odpowiada 0,10 g) zawiera 0,05 mg ksylometazoliny chlorowodorku (Xylometazolini hydrochloridum) i 5,0 mg deksopantenolu (Dexpanthenolum). Wskazania: Produkt leczniczy nasic® kids jest wskazany w objawowym leczeniu niedrożności przewodów nosowych w przebiegu przeziębienia oraz po przebytej operacji nosa – dla pobudzenia gojenia się błony śluzowej i poprawy drożności nosa. Produkt leczniczy nasic® kids jest wskazany do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na chlorowodorek ksylometazoliny, deksopantenol lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych. Suche zapalenie błony śluzowej nosa, po przezklinowym usunięciu przysadki mózgowej lub innych operacjach przebiegających z odsłonięciem opony twardej. U dzieci w wieku poniżej 2 lat. Produkt leczniczy nasic® kids zawiera chlorek benzalkoniowy dlatego nie powinien być stosowany przez osoby ze stwierdzoną nadwrażliwością na tę substancję konserwującą. Podmiot odpowiedzialny: MCM Klosterfrau Healthcare sp. z o.o.