Czym jest katar sienny i jak z nim walczyć
Katar sienny – co to jest?
Ta specyficzna dolegliwość to nic innego, niż po prostu alergia – katar sienny to rodzaj reakcji organizmu na kontakt z alergenem. Najczęściej w ten sposób manifestują się alergie na pyłki roślinne, kurz, roztocza, czy sierść zwierząt, choć może być on prowokowany również przez inne alergeny – jest to cecha wysoce indywidualna. Najczęściej jednak okresowe występowanie kataru siennego jest bezpośrednio związane z pyleniem określonego rodzaju roślin. Sprawdzając kalendarz kwitnięcia roślin można z pewną dozą prawdopodobieństwa ustalić co jest uczulającym nas alergenem.
Objawy kataru siennego
Warto wiedzieć, że katar sienny to nie tylko produkcja znacznych ilości wodnistej wydzieliny, ale również bardzo często inne, uciążliwe objawy. Wśród najbardziej powszechnych można wymienić uczucie „kręcenia” w nosie, częste kichanie, łzawienie oczu, skłonność do zapalenia spojówek, czy bóle głowy. Nie zawsze więc obawy towarzyszące (jak np. nawracające zapalenia spojówek) trzeba traktować jako oddzielny problem, skłaniający do wizyty u okulisty – najczęściej jest to część tej samej reakcji alergicznej organizmu. Występowanie poszczególnych objawów towarzyszących może być zależne od wywołującej katar sienny przyczyny.
Jak leczyć katar sienny?
Leczenie kataru siennego jest głównie objawowe i sprowadza się do zastosowania środków o działaniu przeciwzapalnym (antyhistaminowym), co pozwala na złagodzenie reakcji alergicznej organizmu. Innym skutecznym działaniem jest stosowanie aerozoli do nosa, które działają na błonę śluzową nosa – oczyszczając ją, ale również blokując wydzielanie histaminy. Jeśli żadna z powyższych metod nie okaże się skuteczna, to warto skonsultować z lekarzem dalsze działania.
Katar sienny – co pomaga poza lekami?
Pomocne może być także ograniczenie ekspozycji na dany alergen, o ile to możliwe – np. pozostawanie w domu podczas pylenia określonych gatunków roślin i stosowanie urządzeń filtrujących powietrze. Przydatne mogą być również nawilżacze powietrza, ponieważ zbyt suche powietrze również sprzyja podrażnieniom błon śluzowych, a także przenoszeniu się pyłków. Osobom, które uczula sierść ich własnych zwierząt domowych, kurz i roztocza, pomoże z kolei regularne odkurzanie i wentylowanie pomieszczeń, a także regularne pranie pościeli i dywanów.
Domowe sposoby na katar sienny
Dość skutecznym domowym sposobem na katar sienny są irygacje zatok, które pomagają w oczyszczeniu jamy nosowej i nawilżeniu podrażnionej i przesuszonej śluzówki . Warto sięgać po gotowe mieszanki apteczne, które mają przebadany skład i są sterylne, co daje pewność, że podczas ich stosowania nie nabawimy się dodatkowych podrażnień czy infekcji.
Innym, popularnym i tradycyjnym sposobem na uciążliwy katar sienny są tzw. parówki, czyli inhalacje wody z olejkami eterycznymi – zwłaszcza z tymi o działaniu udrażniającym – np. eukaliptusowym, piniowym, świerkowym czy lawendowym.
Jakie leki na katar sienny?
Kiedy doskwiera Ci katar sienny, to wiesz, że nie ma czasu na eksperymenty. Każda chwila w takim stanie oznacza problemy z koncentracją, niższą produktywność i po prostu gorsze samopoczucie. Co na katar sienny okaże się skuteczne? Sprawdzone aerozole odblokowujące zatkany nos zawierające xylometazolinę lub kombinację xylometazoliny z deksopantenolem mogą okazać się pomocne w walce z katarem.
Katar sienny to nie koniec świata!
Choć potrafi naprawdę uprzykrzyć życie, to na szczęście można się go pozbyć! Wykorzystanie skutecznych środków pomagających ograniczyć reakcje alergiczne organizmu i dbanie o pozostałe elementy otaczającego Cię środowiska (filtrowanie powietrza, klimatyzacja, nawilżanie) pozwolą na przetrwanie najtrudniejszego okresu, kiedy aktywnie pylą alergizujące rośliny.
Nas.08.2021.02
Powyższy tekst nie stanowi źródła porady medycznej i nie może być traktowany jako zastępstwo dla świadczenia usług medycznych przez lekarza.
Kompendium wiedzy
Kontakt
Healthcare Sp. z o.o.
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
+48 (22) 231 82 87
e-mail: biuro@klosterfrau.pl
Działania niepożądane można zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu M.C.M. Klosterfrau Healthcare Sp. z o.o. pod numerem telefonu: +48 (22) 231 82 87 bądź drogą elektroniczną na adres pv@klosterfrau.pl.
nasic® kids, (0,05 mg + 5,0 mg)/dawkę, aerozol do nosa, roztwór. Jedna dawka aerozolu do nosa (0,1 ml roztworu, co odpowiada 0,10 g) zawiera 0,05 mg ksylometazoliny chlorowodorku (Xylometazolini hydrochloridum) i 5,0 mg deksopantenolu (Dexpanthenolum). Wskazania: Produkt leczniczy nasic® kids jest wskazany w objawowym leczeniu niedrożności przewodów nosowych w przebiegu przeziębienia oraz po przebytej operacji nosa – dla pobudzenia gojenia się błony śluzowej i poprawy drożności nosa. Produkt leczniczy nasic® kids jest wskazany do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na chlorowodorek ksylometazoliny, deksopantenol lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych. Suche zapalenie błony śluzowej nosa, po przezklinowym usunięciu przysadki mózgowej lub innych operacjach przebiegających z odsłonięciem opony twardej. U dzieci w wieku poniżej 2 lat. Produkt leczniczy nasic® kids zawiera chlorek benzalkoniowy dlatego nie powinien być stosowany przez osoby ze stwierdzoną nadwrażliwością na tę substancję konserwującą. Podmiot odpowiedzialny: MCM Klosterfrau Healthcare sp. z o.o.