Częste przeziębienia
Częste przeziębienia – objawy i przyczyny
Nawracające przeziębienie objawia się bólem gardła, katarem, stanem podgorączkowym, złym samopoczuciem i osłabieniem organizmu. Chroniczne przeziębienie może mieć wiele przyczyn. Najczęściej spowodowane jest niedostateczną ochroną organizmu przed drobnoustrojami, złą pracą układu immunologicznego, przewlekłym stresem, nieprawidłową dietą oraz występowaniem innych chorób2. Na częste przeziębienia u dorosłych ma również wpływ przebywanie w dużych skupiskach ludzi, nieprzestrzeganie zasad higieny, a także stosowanie używek, np. alkoholu lub papierosów. Warto wiedzieć, o czym świadczą częste przeziębienia i skonsultować problem z lekarzem. Czasem wystarczy zmiana trybu życia, aby poprawić pracę układu immunologicznego, a tym samym ograniczyć częstotliwość występowania infekcji.
Częste przeziębienia u dzieci
Częstotliwość występowania przeziębień u dzieci zwiększa się w momencie pójścia do żłobka czy przedszkola. U najmłodszych dzieci układ immunologiczny nie jest jeszcze w pełni wykształcony, dlatego organizm nie umie budować odpowiednich przeciwciał zwalczających infekcje3. Maluchy mają kontakt z innymi dziećmi, dlatego bardzo łatwo dochodzi do zakażenia. Zdarza się, że problem częstych infekcji jest wynikiem nieprawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Bardzo ważne jest, aby nie bagatelizować choroby. Należy umówić się na konsultacje do lekarza, który zleci dokładną diagnostykę.
Częste przeziębienia w ciąży
Inną grupą, oprócz dzieci, podatną na częste przeziębienia są kobiety ciężarne. Jest to wynikiem zaburzeń hormonalnych, do których dochodzi w czasie ciąży. Przyszła mama może być osłabiona, zdarza się, że źle śpi, wymiotuje i w ten sposób pozbywa się cennych składników odżywczych. Przeziębienie w ciąży powinno być leczone za pomocą naturalnych środków, które nie zaszkodzą mamie i dziecku. W przypadku gorączki można stosować paracetamol, ból gardła złagodzą płukanki z ziół oraz apteczne spraye i tabletki do ssania, przed zastosowaniem tych środków najlepiej skonsultować się z lekarzem.
Sposób na częste przeziębienia
Aby ograniczyć częstotliwość występowania przeziębień, warto pamiętać o profilaktyce. Niezbędna jest prawidłowa higiena, częste mycie rąk, unikanie dużych skupisk ludzi. Ważnym elementem jest zbilansowana dieta, odpowiednia dawka sportu, sen i unikanie stresu. W momencie, gdy pojawią się pierwsze objawy choroby, warto zastosować domowe sposoby, które złagodzą uciążliwe dolegliwości. Ulgę przyniosą inhalacje, herbatki ziołowe, mleko z miodem i czosnkiem, częste wietrzenie pomieszczeń oraz picie dużych ilości płynów. W przypadku, gdy występuje ból głowy czy stan podgorączkowy, można zastosować leki na bazie paracetamolu, tabletki łagodzące ból gardła oraz preparaty zmniejszające katar. Jednym z nich jest nasic®, którego działanie opiera się na dwóch substancjach czynnych. Aerozol pozwala uporać się z zatkanym nosem i podrażnioną śluzówką. Ułatwia oddychanie, a w nocy zapewnia spokojny sen.
Częste przeziębiania wymagają konsultacji lekarskiej. Leczenie najczęściej jest objawowe, zalecana jest zbilansowana dieta oraz zmiana trybu życia. Zdarza się, że w trakcie diagnostyki zostaną rozpoznane inne choroby, których leczenie wyeliminuje problem nawracających infekcji.
NAS.03.2022.01
Powyższy tekst nie stanowi źródła porady medycznej i nie może być traktowany jako zastępstwo dla świadczenia usług medycznych przez lekarza.
1Strehlow W,. H. Gottfried, Grypa, Przeziębienia, Gorączka, Infekcje, AA Wydawnictwo, 2017
2SLehnen J., Choroby dróg oddechowych, Wydawnictwo Medpharm, 2016
3Strehlow W,. H. Gottfried, Grypa, Przeziębienia, Gorączka, Infekcje, AA Wydawnictwo, 2017
Kompendium wiedzy
Kontakt
Healthcare Sp. z o.o.
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
+48 (22) 231 82 87
e-mail: biuro@klosterfrau.pl
Działania niepożądane można zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu M.C.M. Klosterfrau Healthcare Sp. z o.o. pod numerem telefonu: +48 (22) 231 82 87 bądź drogą elektroniczną na adres pv@klosterfrau.pl.
nasic® kids, (0,05 mg + 5,0 mg)/dawkę, aerozol do nosa, roztwór. Jedna dawka aerozolu do nosa (0,1 ml roztworu, co odpowiada 0,10 g) zawiera 0,05 mg ksylometazoliny chlorowodorku (Xylometazolini hydrochloridum) i 5,0 mg deksopantenolu (Dexpanthenolum). Wskazania: Produkt leczniczy nasic® kids jest wskazany w objawowym leczeniu niedrożności przewodów nosowych w przebiegu przeziębienia oraz po przebytej operacji nosa – dla pobudzenia gojenia się błony śluzowej i poprawy drożności nosa. Produkt leczniczy nasic® kids jest wskazany do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na chlorowodorek ksylometazoliny, deksopantenol lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych. Suche zapalenie błony śluzowej nosa, po przezklinowym usunięciu przysadki mózgowej lub innych operacjach przebiegających z odsłonięciem opony twardej. U dzieci w wieku poniżej 2 lat. Produkt leczniczy nasic® kids zawiera chlorek benzalkoniowy dlatego nie powinien być stosowany przez osoby ze stwierdzoną nadwrażliwością na tę substancję konserwującą. Podmiot odpowiedzialny: MCM Klosterfrau Healthcare sp. z o.o.