Sprawdzone sposoby na pierwsze objawy przeziębienia
Pierwsze objawy przeziębienia – co robić?
Początek przeziębienia najczęściej zwiastuje gorsze samopoczucie. Chory może odczuwać zimno, dreszcze, czuć się niewyraźnie. Pierwsze objawy przeziębienia pojawiają się zazwyczaj 1-2 dni po zakażeniu. Należą do nich swędzenie w nosie, kichanie, wodnista wydzielina. Kiedy infekcja rozwija się, pojawia się niedrożność nosa, kaszel, umiarkowany ból gardła, uczucie osłabienia i ból głowy1. Są to najczęstsze objawy przeziębienia. Infekcja ta może mieć zróżnicowany przebieg. Objawy nie zawsze występują łącznie. Niekiedy chorym może doskwierać jedynie katar. Przeziębienie to choroba powszechna, przed którą trudno się uchronić. Kiedy czujemy, że dopada nas infekcja, warto działać szybko, aby nie dopuścić do rozwoju choroby.
Co na pierwsze objawy przeziębienia?
Choć przeziębienie nie jest groźną chorobą, to nie wolno lekceważyć jej objawów. Ignorowany katar może prowadzić do wielu powikłań, jak zapalenia ucha, zatok, zapalenie gardła, krtani czy oskrzeli2. Co na pierwsze objawy przeziębienia warto stosować? To zależy od objawów infekcji. Jeśli doskwiera nam katar, to należy zadbać o właściwe oczyszczenie nosa z nadmiaru wydzieliny i przywrócenie drożności. Pomocne będą preparaty z ksylometazoliną i deksopantenolem. Ksylometazolina zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa, a deksopantenol łagodzi podrażnienia i przyspiesza regenerację błony śluzowej nosa. Te dwie substancje czynne znajdują się w aerozolu do nosa nasic®, który mogą stosować dorośli i dzieci powyżej 6. roku życia. Aerozol dostępny jest także w wersji nasic® kids – preparatu odpowiedniego dla dzieci od 2. roku życia. Kiedy objawy przeziębienia obejmują także kaszel i ból gardła, można sięgnąć po odpowiednie syropy lub tabletki do ssania. Dobre efekty przynosi stosowanie preparatów osłonowych i łagodzących podrażnioną błonę śluzową gardła. Od wielu lat wykorzystuje się do tego celu dobroczynne działanie ziół. W syropach i tabletkach do ssania znajdziemy tymianek i podbiał, które wykazują działanie przeciwzapalne, osłonowe i wykrztuśne na podrażnione drogi oddechowe3.
Pomocne w leczeniu objawów przeziębienia będą także leki przeciwzapalne i przeciwbólowe.
Domowy sposób na przeziębienie
Jak zwalczyć przeziębienie stosując domowe metody? Najlepsze efekty dają domowe inhalacje z soli fizjologicznej. W ten sposób można nawilżyć błonę śluzową dróg oddechowych i oczyścić nos z nadmiaru wydzieliny. Pomocne mogą okazać się olejki eteryczne, zwłaszcza olejek eukaliptusowy, tymiankowy lub sosnowy4. Pomagają one udrożnić nos i ułatwiają oddychanie. Można nimi natrzeć klatkę piersiową przed snem lub skropić poduszkę. Pierwsze objawy przeziębienia można łagodzić stosując domowy syrop z czosnku i cebuli, a także spożywając produkty bogate w witaminę C. Witamina C, czyli kwas askorbinowy, to substancja niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jej regularne przyjmowanie skraca czas trwania infekcji5.
Należy pamiętać, że przeziębienie nie zawsze mija samoistnie. Niekiedy infekcja może się nasilać, pogarszając samopoczucie chorego. Nie wolno lekceważyć więc objawów choroby,
a w razie wątpliwości należy zasięgnąć porady lekarza.
NAS.03.2022.02.
Należy pamiętać, że artykuł nie zastępuje porady lekarskiej, jeżeli objawy choroby nie ustępują, utrzymują się, mimo przyjmowania leków lub pojawiają się inne, niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem.
1 K. Hryckiewicz., Grypa i przeziębienie pospolite, Przewodnik lekarza, 2003. Pozyskano z : https://www.termedia.pl/Grypa-i-przeziebienia-pospolite,8,1164,1,0.html. Artykuł dostępny na życzenie.
2 Przeziębienie może mieć powikłania, Onkolmed Lecznica. Pozyskano z: https://onkolmed.pl/przeziebienie-moze-miec-powiklania
3 Lek. med. M. Samosiej, Tradycyjne ziołolecznictwo klasztorne jako narzędzie dla współczesnego lekarza, Poradnia Ziołolecznicza, 15/10/2014
4 L. Burgess, Top 7 essential oils for sinus congestion, Medical News Today, 2/27/2019. Pozyskano z: https://www.medicalnewstoday.com/articles/324570
5 Witamin C, Medicover. Pozyskano z: https://www.medicover.pl/suplementy/witamina-c/
Kompendium wiedzy
Kontakt
Healthcare Sp. z o.o.
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
+48 (22) 231 82 87
e-mail: biuro@klosterfrau.pl
Działania niepożądane można zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu M.C.M. Klosterfrau Healthcare Sp. z o.o. pod numerem telefonu: +48 (22) 231 82 87 bądź drogą elektroniczną na adres pv@klosterfrau.pl.
nasic® kids, (0,05 mg + 5,0 mg)/dawkę, aerozol do nosa, roztwór. Jedna dawka aerozolu do nosa (0,1 ml roztworu, co odpowiada 0,10 g) zawiera 0,05 mg ksylometazoliny chlorowodorku (Xylometazolini hydrochloridum) i 5,0 mg deksopantenolu (Dexpanthenolum). Wskazania: Produkt leczniczy nasic® kids jest wskazany w objawowym leczeniu niedrożności przewodów nosowych w przebiegu przeziębienia oraz po przebytej operacji nosa – dla pobudzenia gojenia się błony śluzowej i poprawy drożności nosa. Produkt leczniczy nasic® kids jest wskazany do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na chlorowodorek ksylometazoliny, deksopantenol lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych. Suche zapalenie błony śluzowej nosa, po przezklinowym usunięciu przysadki mózgowej lub innych operacjach przebiegających z odsłonięciem opony twardej. U dzieci w wieku poniżej 2 lat. Produkt leczniczy nasic® kids zawiera chlorek benzalkoniowy dlatego nie powinien być stosowany przez osoby ze stwierdzoną nadwrażliwością na tę substancję konserwującą. Podmiot odpowiedzialny: MCM Klosterfrau Healthcare sp. z o.o.