Sposoby na ból zatok
Skąd się bierze ból zatok? Przyczyny i objawy zapalenia zatok
Zatoki to wolne przestrzenie, jamy, mieszczące się w okolicach nosa i czoła. Powinny być wypełnione powietrzem, a ich wnętrze pokrywa błona śluzowa. Kiedy zatoki zaczynają boleć, jest to sygnał, że doszło do infekcji. Zapalenie tych części górnych dróg oddechowych to dość powszechne schorzenie, które jednak może doprowadzić do poważnych powikłań. Zapalenie zatok może być wywołane przez różne patogeny.
Problemy z zatokami można poznać po kilku charakterystycznych objawach, które w medycynie dzieli się na duże i małe. Co ważne, aby można było mówić o zapaleniu zatok, muszą pojawić się przynajmniej dwa duże lub jeden duży i jeden mały symptom. Oto, co obejmują te objawy1:
a) Objawy duże:
- ból z uciskiem twarzy,
- niedrożność nosa,
- zaleganie wydzieliny ropnej i wyciek wydzieliny z nosa,
- kłopoty z węchem,
- gorączka – zwykle powyżej 38 st. C,
- obrzęk twarzy.
b) Objawy małe:
- ból głowy,
- kłopoty z uchem,
- ból zębów,
- nieprzyjemny oddech,
- kaszel.
Co zrobić gdy bolą zatoki?
Kiedy zatoki atakuje infekcja, warto udać się do lekarza po diagnozę i plan leczenia. Wiele osób jednak decyduje się na domowe sposoby na ból zatok, jak np. okłady, płukanie zatok solą fizjologiczną, picie naparów ziołowych czy inhalacje na bolące zatoki z użyciem olejków eterycznych. Należy jednak pamiętać, że jeśli objawy nie ustąpią, to należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza – niedoleczone zatoki mogą skutkować poważnymi powikłaniami.
Według europejskich wytycznych w zakresie zapalenia zatok przynosowych z roku 2020, metody leczenia zatok należy uzależnić od skali objawów występujących u pacjenta, które podzielono na trzy grupy2:
1) Grupa 1 – gdy występują dwa objawy– nieżyt lub wydzielina z nosa jako objaw podstawowy oraz ból głowy albo kłopoty z węchem maksymalnie przez 10 dni, jako objaw drugi. Na tym etapie rekomenduje się leczenie objawowe poprzez:
- zastosowanie leków obkurczających przez maksymalnie 10 dni,
- zażywanie leków ziołowych,
- zażywanie cynku i witaminy C,
- płukanie nosa roztworem soli fizjologicznej.
2) Grupa 2 – gdy występują przynajmniej trzy dodatkowe objawy względem grupy pierwszej – rekomenduje się skorzystanie z porady lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, kiedy pojawiają się dodatkowo poniższe symptomy:
- gorączka powyżej 38 st. C,
- silny ból,
- objawy jednostronne,
- podwyższony poziom OB./CRP.
W takim przypadku zaleca się:
- przyjmowanie donosowych leków GKS,
- stosowanie leków obkurczających przez maksymalnie 10 dni,
- leki ziołowe,
- płukanie nosa roztworem soli fizjologicznej.
3) Grupa 3 – gdy objawy z grupy drugiej wystąpiły przynajmniej trzy razy w ciągu ostatniego roku – w takiej sytuacji należy skorzystać ze specjalistycznej opieki.
Co jest dobre na ból zatok?
Jak widać, istnieją różne sposoby na bóle zatok, a pierwszą pomoc w przypadku takich dolegliwości z pewnością przyniesie zastosowanie sprayu do nosa. Tego typu preparaty najczęściej niosą szybką ulgę i łagodzą ból zatok. Leczenie objawowe z ich pomocą może okazać się skuteczne. Jeżeli zastosowanie metod leczenia objawowego nie przynosi efektów wówczas należy skorzystać z porady lekarskiej.
Nas.08.2021.02
1Wachnicka-Bąk A., Lipińska-Opałka A., Będzichowska A., Kalicki B., Jung A., Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych – jedno z najczęstszych zakażeń górnych dróg oddechowych, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 2014
2Fokkens W.J., Lund V.J., Hopkins C, Hellings P.W., Kern R. i in., Europejskie wytyczne na temat zapalenia zatok przynosowych i polipów nosa, 2020
Kompendium wiedzy
Kontakt
Healthcare Sp. z o.o.
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
+48 (22) 231 82 87
e-mail: biuro@klosterfrau.pl
Działania niepożądane można zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu M.C.M. Klosterfrau Healthcare Sp. z o.o. pod numerem telefonu: +48 (22) 231 82 87 bądź drogą elektroniczną na adres pv@klosterfrau.pl.
nasic® kids, (0,05 mg + 5,0 mg)/dawkę, aerozol do nosa, roztwór. Jedna dawka aerozolu do nosa (0,1 ml roztworu, co odpowiada 0,10 g) zawiera 0,05 mg ksylometazoliny chlorowodorku (Xylometazolini hydrochloridum) i 5,0 mg deksopantenolu (Dexpanthenolum). Wskazania: Produkt leczniczy nasic® kids jest wskazany w objawowym leczeniu niedrożności przewodów nosowych w przebiegu przeziębienia oraz po przebytej operacji nosa – dla pobudzenia gojenia się błony śluzowej i poprawy drożności nosa. Produkt leczniczy nasic® kids jest wskazany do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na chlorowodorek ksylometazoliny, deksopantenol lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych. Suche zapalenie błony śluzowej nosa, po przezklinowym usunięciu przysadki mózgowej lub innych operacjach przebiegających z odsłonięciem opony twardej. U dzieci w wieku poniżej 2 lat. Produkt leczniczy nasic® kids zawiera chlorek benzalkoniowy dlatego nie powinien być stosowany przez osoby ze stwierdzoną nadwrażliwością na tę substancję konserwującą. Podmiot odpowiedzialny: MCM Klosterfrau Healthcare sp. z o.o.