Porównanie grypy i przeziębienia
W sezonie jesienno-zimowym bardzo wiele osób zgłasza się do lekarza z infekcją górnych dróg oddechowych. W tym okresie możemy być bardziej podatni na wnikanie drobnoustrojów (w tym wirusów) do naszego organizmu, niskie temperatury, ograniczone promieniowanie słoneczne, dieta uboższa w składniki odżywcze, to wszystko nie pozostaje bez wpływu na nasz układ odpornościowy. Leczenie rozpoczyna się od postawienia diagnozy, dlatego ważne jest zrozumienie, na czym polega grypa, a na czym przeziębienie. Przeziębienie związane jest z zapaleniem błony śluzowej nosa, zatok przynosowych oraz gardła i najczęściej czynnikiem je wywołującym są rinowirusy, koronawirusy oraz adenowirusy1. Grypa z kolei jest ostrą chorobą układu oddechowego, której zignorowanie może prowadzić do poważnych powikłań, np. zapalenia mięśnia sercowego. Wywoływana jest przez wirusy grypy typu A, B i C2, które szybko mutują i w związku z tym jest to choroba bardziej nieprzewidywalna.
Jakie są objawy grypy, a przeziębienia?
Wiele osób zastanawia się nad tym, kiedy grypa, a kiedy przeziębienie są odpowiedzialne za złe samopoczucie w chłodniejszych miesiącach roku. Objawy, chociaż podobne, pomagają wstępnie ocenić z czym ma się do czynienia i czy należy kontaktować się z lekarzem. W przypadku przeziębienia objawy utrzymują się około 7 dni i są zdecydowanie łagodniejsze niż w przypadku grypy. Przeziębienie rozpoczyna się od bólu gardła i chrypki, dopiero później rozwija się katar, który trwa do końca choroby. Zaobserwować można też podwyższoną temperaturę i związane z tym ogóle osłabienie. Grypa przebiega z reguły gwałtowniej i rozpoczyna się od gorączki, bólu mięśni i ogólnego złego samopoczucia. Zauważyć można też kaszel oraz pojawiające się dreszcze. Odpowiednie zdiagnozowanie czy jest to grypa, czy przeziębienie, jest kluczowe w dalszym postępowaniu.
Czym się różni grypa od przeziębienia?
Podstawowa różnica między grypą a przeziębieniem jest taka, że w przypadku drugiego częściej pojawia się katar, natomiast w grypie zdecydowanie częściej można zaobserwować suchy kaszel. Grypa jest też zdecydowanie bardziej dynamiczna, objawy rozwijają się bardzo szybko, charakterystyczne są dreszcze oraz bóle mięśni. Samopoczucie jest gorsze w trakcie przebiegu grypy, ponieważ przejawia się ogólnym rozbiciem, apatią oraz silnymi bólami głowy. Podczas przeziębienia z reguły samopoczucie jest lepsze i najczęściej przejawia się zmniejszonym apetytem oraz osłabieniem organizmu.
Jak leczyć grypę i przeziębienie?
Przeważnie leczenie polega na łagodzeniu występujących objawów oraz stosowaniu preparatów dostępnych w aptekach. Często korzysta się z leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych oraz udrażniających zatkany nos, np. nasic® albo łagodzących kaszel. Ze względu na to, że zarówno przeziębienie, jak i grypa mają wirusową etiologię, w terapii nie stosuje się antybiotyków. W czasie walki z chorobą ważne jest to, by organizm mógł się skutecznie regenerować w trakcie snu, a temperatura pomieszczeń była odpowiednia. Warto też regularnie wietrzyć pomieszczenia, w których znajdują się chorzy. Nie można zapominać o uzupełnianiu płynów oraz zdrowej diecie, nie tylko w trakcie choroby, ale przez cały rok. Jeżeli objawy nasilają się lub z biegiem czasu nie przechodzą, należy skonsultować się z lekarzem, który podejmie decyzję o dalszym leczeniu.
Powyższy tekst nie stanowi źródła porady medycznej i nie może być traktowany jako zastępstwo dla świadczenia usług medycznych przez lekarza.
1Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A. (2019). Leczenie przeziębienia i grypy u dzieci. Lek w Polsce, VOL 29 NR 11/12’19 (342/343), 23-27
2Brydak L. Grypa chorobą rodziny. Family Medicine & Primary Care Review. 2011;2, 281-286